Blog

Az üvegszál története és építőipari alkalmazása

Mészáros Dávid
Az üvegszál története és építőipari alkalmazása

Az üvegszál egy igazán sokoldalú anyag, amely forradalmasított számos iparágat, ez alól az építőipar sem kivétel. Különösen a beton és habarcs adalékanyagként való alkalmazása nyitott új távlatokat a szerkezetek szilárdságának és tartósságának növelésében. Története hosszú távra nyúlik vissza, de igazi potenciálja az elmúlt évszázadban bontakozott ki, amikor a különböző üvegszál fajták kifejlesztésével specifikus építőipari igényekre szabott megoldások jöttek létre. 

Az üvegszál kezdeti története

Az üvegszál felfedezése nem köthető egyetlen évhez vagy személyhez sem, sokkal inkább egy folyamatos fejlődés eredménye. Már az ókori Egyiptomban is készültek üvegfonalak, bár ezek inkább dekoratív célokat szolgáltak, mint sem szerkezeti erősítést. Az ipari méretű üvegszál gyártás a 19. század végén kezdődött, amikor Edward Drummond Libbey az 1893-as chicagói világkiállításon bemutatta az üvegselymet, ami ruhák díszítésére is alkalmas volt. Azonban az igazi áttörést a 20. század közepén hozták azok a kutatások, amelyek az üvegszál kompozit anyagokban való alkalmazására irányultak. Ekkoriban kezdték felmérni, hogy az üvegszál kiváló szakítószilárdsága és vegyi ellenállása ideális adalékanyaggá teheti a nagytömegű építőanyagok, például a beton és habarcs számára.



Különböző üvegszál fajták az építőiparban

Az üvegszálak tulajdonságait alapvetően a kémiai összetételük határozza meg, ami direkt befolyással van azok alkalmazhatóságára. Az építőiparban a három legfontosabb típus a C-üvegszál, az E-üvegszál és az AR-üvegszál. 

A C-üvegszál (Chemical Resistant Glass Fiber) elsősorban a vegyi ellenálló képességéről ismert. Magas bórszilikát tartalmának köszönhetően jól bírja a savas és lúgos környezetet, így gyakran használják korrozív hatásoknak kitett felületek vagy tartályok erősítésére. Beton és habarcs adalékként kevésbé elterjedt, mint a másik két típus, főként speciális alkalmazásokra korlátozódik.

Az E-üvegszál (Electrical Grade Glass Fiber) a legelterjedtebb üvegszál 
típus, nevét kiváló elektromos szigetelő tulajdonságairól kapta, melyekek alacsony alkálifém-oxid tartalmának köszönhet. A modern E-üvegszálak többsége bórmentes, és összetétele jellemzően alumínium-kalcium-szilikát alapú. Az építőipari alkalmazásában, különösen a beton és habarcs adalékként való felhasználásában, az E- üvegszál nagy népszerűségre tett szert, mivel segít csökkenteni a zsugorodási repedéseket és növeli a kivitelezési technológiai biztonságot. Ezen tulajdonságok különösen fontossá váltak az előregyártott elemek, esztrichek és ipari padlók gyártásában.

Az AR-üvegszál (Alkali Resistant Glass Fiber) a kifejezetten lúgálló 
üvegszál, melyet cirkónium-dioxid (ZrO2) magas arányával tesznek ellenállóvá a cement hidrálása során keletkező erősen lúgos környezettel szemben. Ez az üvegszál típus kritikus jelentőségű a cementkötésű anyagokban, mivel a hagyományos üvegszálak hosszú távon elveszíthetik mechanikai tulajdonságaikat a lúgos támadás miatt. Az AR-üvegszál lehetővé teszi az üvegszál erősítésű beton (GFRC - Glass Fiber Reinforced Concrete) széleskörű alkalmazását, amely kiválóan alkalmas homlokzati panelek, díszítőelemek, sőt akár teherhordó szerkezetek gyártására is.




Az üvegszál betörése a magyar építőiparba az Avers Kft. kézjegyeivel

A 20. század végén a magyar építőipar is nyitottá vált az innovatív anyagok és technológiák iránt. Az 1990-es évek végén az Avers Kft. kulcsszerepet játszott az E-üvegszálak betonban és habarcsban való tömeges használatának meghonosításában Magyarországon. Felismerve az E-üvegszálak előnyeit, mint például a repedésképződés csökkentése, a mechanikai tulajdonságok javítása, az Avers aktívan népszerűsítette ezt a technológiát a hazai piacon. Ez a kezdeményezés nem csupán egy új termék bevezetéséről szólt, hanem egy új szemléletmódot is hozott az építkezésbe. Erőfeszítéseinek köszönhetően az E-üvegszál adalékanyagként való alkalmazása széles körben elterjedt, hozzájárulva a magyar építőipar modernizálásához és a minőség javulásához. Azóta is számos projektben bizonyította az üvegszál, különösen az E-üvegszál hatékonyságát, és az építőanyagok tartós részévé vált.

Az Avers Kft. tevékenysége tehát jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy ma már a magyar építőipari szakemberek számára is természetes alternatíva a szálerősítés alkalmazása
a beton- és habarcs munkálatok során.